Adım Adım İnternetten Satış

Adım Adım İnternetten Satış

Geleneksel pazarlama yöntemleriyle yapılan satışlar gün geçtikçe modası geçiyor. Siz yeni çağa nasıl ayak uyduracaksınız? İnternetten satış yapılmaya başlandığından beri pazarlama teknikleri de değişti. Müşteriler artık çarşı/pazar dolaşmak yerine internetten alışveriş yapıyor. Müşterilerin alışkanlıkları değiştikçe pazarlama teknikleri de değişiyor ve gelişiyor. Geleneksel satış yapanlar da artık dijital satışa geçmektedir. Dijital dünyadaki satış aslında görüldüğü/duyulduğu gibi çok zor değil. Önemli olan ne yaptığınızı bilmenizdir. Öncelikle internetten satışın çok daha fazla rekabetçi olduğunu bilmeniz gerekir. Pazarlama planlamanızı ve stratejinizi yapmalısınız. Bunları nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu işi bilenlerle çalışmalısınız. Aşağıda size yardımcı olabilecek bilgiler bulabilirsiniz.

İnternetten satışın kilidi yüksek/verimli ziyaretçi sayısı ve satış rakamlarıdır. Artık pek çok tüketici evinden, ofisinden, otobüsten alışveriş yapmaktadır. Akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla internetten alışveriş artık daha kolay oldu. Trafik ve satışın artması için bazı uygulama ve kurallar bulunmaktadır. Bunları yapabilmek için özel bilgi ve birikim gerekmektedir. İşte bu yüzden firmalar bu işi bilenlerle çalışmaktadırlar.

İnternetten yaptığınız satışın platformu internet sitenizdir. Burası sizin mağazanız, müşterileriniz ile bu websitesi aracılığıyla buluşup satış yaparsınız, tüketicilerin sorularını yanıtlarsınız, satışlar ile ilgili sorunları çözersiniz, tıpkı fiziksel mağazalarda yapıldığı gibi. Siz fiziksel mağazanızı nasıl güzel dekore ediyorsanız, ışıklar, reyonlar, duvarlar, v.s. aynı şekilde web sitenize de özen göstermelisiniz. Kaliteli bir web sitesi emin olun satışları arttıracaktır. Kaliteli bir sunucuda, hızlı olacak dizayn yapılmalıdır. Dolaşım sırasında sıkıntılar yaşanmamalıdır. Sitenizde müşteri hizmetleri bölümü olmalı hatta mesai saatleri içerisinde müşterilerinizin sorular sorup bu soruları canlı sohbet olarak cevaplandıracak personel bile edinebilirsiniz. Nasıl ki fiziksel mağazanız için boyacı, elektrikçi bulup danışıp işleri uygun ustalara yaptırdıysanız internet sitenizin dizaynı, yapımı ve web sitesi blog yönetimi için de uygun kişileri tercih etmenizi tavsiye ederim.

Elbette muhteşem özelliklere sahip bir internet sitesi yüksek oranları satışları garanti edemez. Eğer tüketiciler arama motorlarına satışını yaptığınız ürün/hizmetleri yazıp aradıklarında sizin sitesin üst sıralarda çıkıyorsa satışlarınız rakiplerinize göre daha fazla olacaktır. Arama motorlarında üst sıralarda olmak demek markanızın daha fazla tanınması demektir. Tabii arama motorlarında üst sıralarda yer almak için bu işe uygun kişilere/firmalara görev vermelisiniz. Kısa zamanda dramatik bir sonuç beklemek yanlış olur. Eğer her şey doğru yapılırsa bir süre sonra siteniz daha çok tüketici tarafından ziyaret edilecektir.

Siz bu gibi işleri işi bilenlere bırakınız, gerisi sizin sattığınız ürünün/hizmetin kalitesi ve fiyatıyla ilgilidir.

Paylaş
Share

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.