Capital ve Ekonomi Haberleri

Capital ve Ekonomi Haberleri
Türkiye ve dünya ekonomisine bakılacak olursa ülke içi ekonominin ortalama seviyelerde olduğu görülecektir. Türkiye’de zaman zaman istihdam politikalarına önem verilse de hiçbir zaman yeterli seviyede işçi, ekonomiye kazandırılamamaktadır. Bunun sebebi, ülkede var olan sektörlerin yeterince kişiyle çalıştığı ve pek çok kişinin yapacağı işi bir makinenin daha ucuza yapabiliyor olmasıdır. Ekonominin dönmesi ve kişilerin geçimlerini sağlayabilmesi uzun vadede daha da zorlaşacaktır. Fakat tüm bunlara rağmen yine de Türkiye’de yapılan son hesaplamalar ve araştırmalar sonucunda ülkede bütçe fazlalığı tespit edilmiştir. Bütçe fazlalığı da Türkiye’nin yatırım yapabileceği alanların çoğalabileceği anlamına gelmektedir. Bu anlamda ki girişimlerin Türkiye’de fazlaca olduğu söylenebilir.
Devlet teşvikleri sayesinde ekonominin dönmesi ve istihdam politikalarının doğru bir şekilde uygulanması işsizlik oranını azaltırken, Türk Lirasının değer kazanmasına da yardımcı olmaktadır. Fakat açıklanan son bilgilere göre de Türkiye’de ki işsizlik oranı geçen yıllara göre 2 milyon kişi artmıştır.
Enflasyon ve devalüasyon oranlarının Türkiye’de oldukça sıkıntılı bir durum olduğu uzun yıllardır bilinmektedir. Devalüasyon, Türkiye’nin para biriminin diğer ülkelerde değer kaybetmesi anlamına gelmektedir. Bu değer aynı zamanda doların Türkiye’de yükselişe geçmesi ile de yakından alakalıdır. Enflasyon ise; fiyatların hissedilir bir şekilde artışa geçmesidir. Türkiye’de enflasyon ve buna bağlı krizler de pek çok kez gündeme gelmiştir. Dış ülkelerle yapılan yüksek fiyatlı ticaretler ve aynı şekilde doların artış göstermesi enflasyonun yükselmesi için yeterli sebeplerdir.
Ekonomi haberleri, televizyon kanallarında sadece döviz kurlarının yükselip düşüşe geçtiği bilgisinin verilip bitirildiği şeklinde aktarılan haberlerdir. Fakat ekonomi oldukça geniş bir kavram olduğu için içerisinde sadece Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro yoktur. Pek çok alt başlığı ve alt terimleri de kendi içerisinde ayrılmaktadır. www.capital.com.tr adresi tüm ekonomi haberlerini ve ekonomiye bağlı haberleri eksiksiz bir şekilde yayınlamaktadır. “Makro ekonomi” gibi kategorilerle ekonomi haberlerini aktaran capital.com.tr sitesi, ekonomist ve ekonomi yazarları ile de insanları bilinçlendirmek için bazı çalışmalar yapmaktadır. Site editörleri, ekonomi ile yakından ilgilenen ve ekonomi üzerine yazılar yazan kişilerin yazılarını, Ekonomi Bakanı ve ülkemizde Ekonomi Bakanlığı ile çalışan insanların sözlerini, açıklamalarını tarafsız bir şekilde yine capital.com.tr adresinde yayınlamaktadır.

Paylaş
Share

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.