Çin’den VPN Kulananlara Ceza

Çin’den VPN Kulananlara Ceza

Çin’de bundan sonra VPN kullanana ceza geliyor.
Çin dünyanın neredeyse en çok interneti sansürleyen ülke. Büyük arama motorları, sosyal iletişim siteleri, dosya paylaşım siteleri, dosya saklama hizmetleri, büytüm VPN siteleri gibi siteler Çin’de erişime kapalı. Zaten bu sitelerin haricinde internette nerelere hangi sitelere girilir?

sansür

sansür


Çin’de yasaklı sitelere girebilmek için vatandaş ve turistler VPN kullanıyorlardı ancak yeni getirelen bir kanuna göre artık Çin’de mesela telefonunuzdan VPN ile sitelere giri yapıyorsunuz, Çin’deki yasaklama mekanizması olan Great Firewall bunu algılıyor ve mobil iletişiminizi 2 saatliğine kapatıyor ve kullanıcıya SMS ile haber veriliyor.

Bu yasaklar sadece vatandaşlar ile sınırlı değil tabii, gezmeye veya iş için Çin’de bulunan turistler de bu yasaklar karşısında çaresiz. İletişim engellerinin VPN ile geçildiği bu dönemde VPN yasaklarının da geleceği zaten tahmin ediliyordu. Ancak teknolojide çareler tükenmez VPN olmazda başka bir çözüm mutlaka bulunur. Teknolojini önüne kimse geçemez. Hindistan ve Çin gibi ülkelerde uygulama geliştirme konusunda çok fazla uzman var. Elbet bir çare bulurlar.

Paylaş
Share

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.