Dabbe Cin Çarpması

Dabbe Cin Çarpması

Hasan Karacadağ’ın yönettiği Dabbe Cin Çarpması filmini yeni seyrettim.

Filmin başlangıcında ana fikir bilim ile metafiziğin karşılaştırılması – çekişmesi olarak görünüyor.Ancak ilerleyen dakikalarda bunun böyle olmadığı anlaşılıyor.

Filmde görüntüleri,kamerayı hiç beğenmedim.Tamam,elbetteki karanlık bir ortamda etrafı göremiyorsak ve her yerden sanki bir şeyler çıkacakmış gibi ses duyarsak seyrederken tabii ki korkarız.Ama Hasan Karacadağ’ın kullanması gereken yöntem bu olmamalı.Artık konuya dayalı korku filmi yapmalı. O kamera nedir öyle?Hasan abi artık şöyle geniş açılı,ışığı ve sesi iyi ayarladığın filmler çek lütfen. Bir iki tane çektin tamam kötü bir şey söylemedim. Ama artık bu böyle gitmez. Bu kaçıncı filmin hala böyle çekimler yapıyorsun.Artık filmlerini küçücük noktalardan seyretmek istemiyorum. Odada da geçiyorsa sahne odanın tamamını göster, ama göster; ışığı ona göre ayarla.Sadece kapı gıcırtısından irkilmeyelim. Film Dolby Digital değil mi? Nasıl bir ses standartıdır ki senin filmlerinde ses bu kadar kötü olabiliyor? Şu ses olayını artık hallet lütfen. Görüntüden sesten başımız dönüyor, amacın bu değildir sanırım.

Filmin başlangıcında bu tip olaylara farklı açılardan yaklaşan iki kişinin çekişmesi ile başlıyor.Doktor Ebru rölündeki hanım ablamız olaya bilimsel Faruk Hocamız’da metafiziksel yaklaşıyor.Mutlaka filmi seyredenlerde olayı bu şekilde farklı açılardan seyredeceklerdir.
Filmde mağdur olan Kübra kızımız rölünü çok iyi oynamış,zaten daha fazlası beklenmez. Kurbanın yaşadığı acıyı iyi yansıttı.

Filmin konusu ile ilgili ayrıntılara girmeyeceğim.Herhangi bir spoiler olmayacak bu yazımda. Filmde mesajın iyi şekilde verildiğine inanıyorum: Bu tip işlerle uğraşmayın. Ben Faruk Hoca’nın daha etkili olmasını isterdim. Rol anlamında söylemiyorum, karakteri anlamında söylüyorum. Faruk Hoca’nın en azından okuduğu sure ve ayetlerin gerçekten işe yaradığını görmek isterdim filmde. Bunu daha önce bu tarz filmlerde gördük.
Filmin ilerleyen dakikalarında konunun derinleşmesi ve sebep – sonuç ilişkilerinin açıklanması hoşuma gitti. Böyle de olmalıydı zaten.

Film tamamen bu coğrafya da yaşayan vatandaşların korkularına hitap ediyor. Ancak asıl korkulan ve sığınılması gereken Allah’ü Teala (C.C). Sadece Allah’a sığınalım ve istediklerimiz varsa ondan dualarımızla dileyelim. Allah’ın izniyle her şey olur. Çünkü korktuğumuz ne varsa sonuçta Allah tarafından yaratılmıştır. Her şeyi yaratan O’dur.

Filmi tavsiye ederim.Klasik exorcismin yerli versiyonu. Eğer sinemada seyretmediyseniz DVD’sini almanızı tavsiye ederim. Başka yerlerden seyretmeyin lütfen. DVD satın alarak destek olalım Hasan Karacdağ’ya.

İyi seyirler.

Paylaş
Share

One Response

  1. ramazan erdurak 27 Aralık 2013

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.