Dan Brown Origin

Dan Brown Origin Başlangıç

Kitabı satılmaya başlandığı gün aldım. Sert kapaklı istemiştim ancak henüz satın aldığım mağazaya gelmediği için alamadım. Ülkemizde nedense bazı şeyler rayında gitmiyor maalesef. Madem internet sitende duyuru yapıyorsun sert kapak seçeneği diye o zaman mağzanda da bulunacak.

Kitabı birkaç gün içerisinde okudum. Zaten Dan Brown kitapları sürükleyiciliğinden dolayı çok hızlı bitiyor. Origin kitabı da diğer kitaplarının bir benzeri olacağını düşündüğüm için beni şaşırtmadı. Nedir Dan Brown kitaplarının ortak noktaları :

Robert Langdon

Sürekli aynı karakterle devam ediyoruz. Eyvallah adam şifreleri çözüyor , maceradan maceraya koşuyor anladık ama artık başka bir karakter bekliyorum. Sıkıldım Robert Langdon’dan.

Güzel Hatun

Dan Brown romanlarında mutlaka güzel bir hatun oluyor. Bu hatun karakter mutlaka hikayede ölen kişiyle bağlantısı oluyor. Baştan sona kadar Robert’ın yanında olmak zorunda. Robert hatunu , hatunda Robert’ı zaman zaman kollasın, mermi önüne falan atlasın.

Gizli Örgütler

Hikayede mutlaka en az bir adet gizli örgüt oluyor. Bu örgütlerden biri iyi diğeri kötü olur. Eğer hikayede bir örgüt varsa o da kötüdür.

Din

Hikaye mutlaka dini bir konu çerçevesinde oluyor.

Teknoloji

Konu her ne kadar dini bir OLGU çerçevesinde ilerlerken mutlaka yanına teknoloji ile ilişkili bağlantılar kuruluyor. Dan Brown din ve bilimi karşı karşıya getirip bilimi galip getiriyor.

İyi Polis – Kötü Polis

Hikayede mutlaka Robert’a yardımcı olan polis ve Robert’ın kuyusunu kazan polis oluyor.

Kötü Adam

Hikayede bir görünen kötü adam birde kitabın sonunda öğrendiğimiz kötü adam oluyor.

Dünya Değişecek

Hikayede mutlaka açığa çıkacak bir sır vardır ve eğer dünya bunu öğrenirse yer yerinden oynayacaktır. Yani bu nasıl bir psikolojidir ? Dan Brown abartmayı çok seviyor. Dünya da ne sırlar ortaya çıktı hiçte yer yerinden oynamadı. Oynamaz Dan Brown Bey.

Kitabın Konusu Spoiler İçerir

Dan Brown’ın öğrencisi büyümüş zengin bir bilim insanı olmuştur. İleri teknoloji ile ilgili buluşlar yapan Edmund aynı zamanda da modern sanatla da ilgilenmektedir. Daha sonra öğreniyoruz ki Edmund aynı zamanda kendi fikirlerine uygun eski sanatçıların çalışmalarıyla da ilgileniyor.
Edmund bir duyuru yapacak İspanya’da ve Robert’i de çağırır. Yapacağı duyuru insanlığın nereden geldiği ve nereye doğru gittiği ile ilgilidir.
Duyuruyu yapmadan bir süre birkaç din adamına konuyu açıklar ve din adamları şok olur. İçlerinden 2 tanesi öldürülür. Edmund çok ileri teknolojik alet edevat kullanarak misafirlerine konuyu anlatmaya başlar. Millet büyülenmiş gibi seyrederken Edmund öldürülür ve macera başlar. Edmund ile birlikte geceyi düzenleyenlerden biri olan hatun kişi Ambra ile beraber Robert bu duyurunun devamını sağlamaya çalışır.

Arada sanattan , tarihten, dinden bahseder durur. Binaları köprüleri tanıtıyor Dan Brown. Birkaç tane kovalama sahnesi. Teknolojik binalar, tarihi binalar, kiliseler derken bol bol gezer Robert ve Ambra. Yardım eden iyi polis, kovalayan kötü polis ve kötü adam. İyi din adamı , kötü din adamı hepsi var bu kitapta da. Kitabın sonuna doğru sır çözülür çok şaşırırız. Diğer kitapların sonunda olduğu gibi bu kitabın sonunda da Robert’in solo gezisi olur ve kitap biter.
dan brown origin photo dan brown origin_zpsdpq1pfg3.jpg
Kitap güzel mi ?

Evet güzel, piyasadaki kitaplara kıyasladığımızda çoğundan güzel.

Diğer Dan Brown kitaplarından daha mı güzel ?

Hayır, diğer Dan Brown kitaplarından daha güzel değil. Sonuçta her kitabı birbirine benziyor. Ortak nokta çok fazla. Pek çok detay artık Dan Brown’un kitaplarında klişe oldu.

Dan Brown’ın inancı, dünya görüşü , anlattığı konu ne olursa olsun okuyoruz. Ancak artık bazı değişikliklere gitmesi gerekiyor. Kitaplar birbirine çok benziyor. Benzer yapımlar tutmaz. Benzerlik sanatın ticaretinde değer düşürür. Benzersiz olan daha değerlidir. Tıpkı Da Vinci şifresi gibi.
Aynı zamanda artık piyasada Dan Brown gibi romanlar yazan yazarlar var. Onlarda benzer metodla yazıp kazanç elde ediyorlar. Ancak artık okuyucu daha farklı hikayeler bekliyor bence.

Kitabı alın okuyun , tavsiye ederim. Güzel bir macera.

Incoming search terms:

  • 3EDU
  • EA90
  • EBST
  • EUXD
  • K9FA
  • P7QN
  • VZHK
Paylaş
Share

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.