Tanıtımda Sihirli Kelimeler

Tanıtımda Sihirli Kelimeler

İnsanların zihinlerini okuyamayız fakat insanların bakış açılarını çeşitli metodlarla etkileyebiliriz. Bu metolardan biri hazırladığımız videolardan ve yazılarda seçtiğimiz kelimelerdir. Kelimelerin gücü insanların bakış açılarını değiştirebilir. Politikacılar, sporcular, sanatçılar, firmalar kısacası kazanç elde etmek isteyen herkes mesaj verirken kullandığı kelimeleri dikkatle seçer. Bazı kelimelerin sihirli olduğuna inanılır. Bunlar mesaj verirken kullanıldığında başarı sağlanabilir.

Yeni ve geliştirilmiş kelimeler merak uyandırır. Ürününüzü benzerlerinden farklıymış gibi göstermeye çalışmak için kullanabilirsiniz. Sanki ürününüz sınırını aşıyormuş gibi olur. Sıradan ürünlere böylelikle dikkat çekebilirsiniz.

Sihirli kelimelerden biri para iade garantisi cümlesidir. Bu cümle müşterilerde ürününüze ve firmanıza müşterilerin güvenmesini sağlar.
Reklamınızın sonunda belirtirseniz daha etkili olur. Para iade garantisi cümlesinden sonra da ödeme şekilleri yazılmalıdır. Ödeme şekillerinden sonra da eğer müşteri üründen memnun kalmazsa para iadesinin hangi koşullarda yapılacağı anlatılır.

Reklam hazırlayanların amacı aslında öncelikle müşterilerin ürün veya hizmetleri merak etmelerini sağlamaya yöneliktir. Herkes başkalarından daha fazla bilgiye sahip olmak ister, diğerlerinin bilmediğini bilmek egomuzu tatmin eder. Ürün veya hizmet anlatılırken üründe kullanılan gizli madde şudur , doğada ender görülen şu madde, herkesin yapamadığı şu hizmet gibi cümleler herkesin için önemli bilgiler barındırır. Gizli bilgilerin öğrenilmesi herkesi memnun eder. Bunu okuyanlar bu bilgileri sadece kendilerinin öğrendiğini düşünür. Eğer ürün veya hizmeti satın alan müşteri bir ayrıcalığı olacağını düşünür.
 photo Tantmda Sihirli Kelimeler_zpsdvvp9rky.jpg
Reklamın başlığında verilen mesaj öncelikle merak uyandırmalıdır. Mesaj herkesin kolaylıkla anlayabileceği kadar basit olmalıdır. Bu mesajlardan biri bedava kelimesidir. Eğer başlıkta yanında 1 adet bedava mesajı verilirse reklamın geri kalanın takip edilmesi için merak uyandırır. Müşteri vereceği ücret ile aynı ürün veya hizmetten daha fazla yararlanacağını düşünür.

Müşterilere hitap ederken yazınızı samimi mi yoksa resmi şekilde mi yazacağınız önemlidir. Müşteriye sen ya da siz diye hitap etmek için ürün, hizmet ve reklamınızın bu hitap şekline uygun olması gerekir.Sen kelimesindeki samimiyet bazen satıcıya üstünlük sağlayabilir ancak uygun olmayan reklamda inanılmaz itici olabilir. Çünkü sen hitap şeklini kullandığınızda müşteriye doğrudan hitap etmiş olursunuz.

Reklamda kullanılabilecek diğer sihirli kelimelerden biri de hemen kelimesidir. Hemen alın, beklemeyin, hemen para iadesi, 2 inci ürün hemen bedava gibi cümleler oldukça etkileyicidir. Hemen kelimesi yerine daha fazla beklemeyin, yaz bitmeden, kışa girerken gibi cümleler müşteriyi motive edici cümlelerdir. Kısa zamanda satın almak için müşteri hamle yapabilir. Belli bir zamana kadar satın alınması gereken bir ürün veya hizmetmiş gibi mesaj vermek kısa zamanda etkili olabilir.

Kelimelerin gücü hayatımızdaki gücü tartışılmaz. Bu konuda binlerce kitap mevcuttur. Bu gücü doğru kullanarak verilen mesajlar elbet kullananı amaca ulaştırır.

Elbette öncelikle müşterilein ihtiyaçlarının belirlenmesi gerekir. Lazım olmayan ürün veya hizmetlerin satışını kimse yapmak istemez. Siz zaten rekabet ederek ürünleriniz satmaya çalışırsınız. Bu rekabette de ne kadar güçlü tanıtım yaparsanız o kadar etkili olursunuz.

Verdiğiniz mesajlar anlaşılabilir, merak uyandırıcı olmalıdır. Mesajlar ile müşterilerinizin ürün veya hizmeti satın aldıktan sonra elde edeceği avantajları anlamalıdır. Örneğin fotoğraf makinesi satarken doğru mesaj hafıza kapasitesinin şu kadar gigabyte olduğunun söylenmesidir. Asla şu kadar fotoğraf ve video çekebilirsiniz denmez.

Paylaş
Share

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.